sobota, 13 lutego 2010

Poczet pisarzy i poetów świata od Homera do Stephena Kinga

Autor: Wiesław Kot
Wydawnictwo: Publicat
Format: 170 mm x 250 mm
Liczba stron: 144
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 19,99 zł

Jest to książka, którą jakoś kiedyś przypadkiem chyba z ingo wyszukaliśmy w necie. Planowałem ją kupić, ale nie był to priorytet. Na szczęście dostałem ją w prezencie:-) Wyszła ona jeszcze przed „Człowiekiem i twórcą” czyli w czasie gdy na polskim rynku nie było żadnej ksiązki o Kingu i teoretycznie jest to pozycja, która w małym procencie załapuje się do tej kategorii. Choć o Kingu wiele informacji tu nie znajdziemy, ale przynajmniej jest nazwisko w tytule i zdjęcie na okładce.

Każda opisywana tu postać dostała jedną stronę (2 kolumny). King oczywiście zamyka stawkę. Sam tekst jest raczej słaby. Autor czasem niepotrzebnie rozwija niektóre zdania. Przykładowo, gdy podaje informacje o tym, że King pisał kiedyś opowiadania do pism dla panów (co nadal zresztą czasem czyni), niepotrzebnie dodaje przymiotnik „pikantne”. To nie są kurde „pikantne opowiadania” tylko dlatego, że w świerszczykach były. Inny przykład: „Często pisał na granicy wycieńczenia. Aby nie opaść z sił krzepił się alkoholem i narkotykami”. Bzdura! Nie chce mi się sprawdzać innych faktów (kilka razy mamy tu podane liczby – ile zarobił za „Carrie” ile sprzedał książek itd.), więc tę część przemilczę, ale jak na tak krótką notkę biograficzną to jest i tak zbyt wiele głupot.

Na sam koniec mamy jeszcze z dupy wzięte kalendarium. Sześć dat, a w tym narodziny, początek studiów, wydanie trzech powieści (Carrie, Lśnienie, Misery) i nakręcenie jednego filmu (Skazani na Shawshank). Można sobie było chyba darować ten punkt, albo jakoś sensowniej wybrać najważniejsze wydarzenia z życia pisarza.


Co ciekawe, książka została wydana w dwóch okładkach – obie sztywne oprawy. Ja nie posiadam tej drugiej edycji, ale jak przed chwilą sprawdziłem Allegro to na 5 aktualnych aukcji, wszystkie są właśnie z tym drugim wydaniem, a mojego brak. Nie wiem, które wydanie było pierwsze. Na stronie wydawcy nie ma tej pozycji, a w zwykłych sklepach internetowych też już tego nie widzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz