środa, 2 grudnia 2009

Zakładka "Rok wilkołaka"

Wymiary: 5 cm x 18 cm

Jest to najprawdopodobniej pierwsza zakładka, którą dodano do książek Stephena Kinga. Znalazła się w pierwszym wydaniu „Roku wilkołaka”, które trafiło na półki księgarni w sierpniu 2004 roku.
Z jednej strony zakładki znajduje się wielka reklama „CD Action”, druga jest w całości poświęcona Kingowi. Na szczycie jest nagłówek „Stephen King – Mistrz horroru”, a poniżej reklama trzech książek:

„Stukostrachy”
„To horror momentami naprawdę straszny. Ale King jest autorem świadomym ograniczeń gatunkowych. Parodiując je, odświeża znane od lat schematy. I za to mu chwała.”
Robert Ziębiński
Nowa Fantastyka

„Nocna zmiana”
„Czytelnik ma do czynienia ze zbiorem bardzo dobrym, a miejscami wręcz wybitnym. King posiada niezwykły dar wiarygodnego przedstawiania sytuacji oraz bohaterów, a stworzony przez niego świat jest niczym realistyczna fotografia”
Andrzej Zaręba
Fantasy

„Buick 8”
„To właśnie szczegóły, a nie powierzchowny efekt fabularny, czynią mistrza, i tę mistrzowską rękę Stephena Kinga znać i tym razem”
Mariusz Czubaj
Polityka


Ciekawostką jest fakt, że tło zakładki po stronie kingowej stanowi niewykorzystana nigdzie indziej praca pana Jacka Kopalskiego, która pierwotnie miała zdobić okładkę „Roku wilkołaka”. W większej wersji można ją obejrzeć tutaj. Była już nawet gotowa wersja z napisami, ale ostatecznie „Rok wilkołaka” wydano jako książkę w pewnym sensie ekskluzywną jak na polskie realia (dodano ilustracje). Z tej okazji zmieniono okładkę i przygotowano nowy layout, który ostatecznie przeszedł na wszystkie kolejne wznowienia i premiery Kinga w Prószyńskim i S-ka (aż do czasu eksperymentów z nowymi formatami i nowym wyglądem książek zapoczątkowanymi przez nowe wydanie „Miasteczka Salem”).

Zakładkę zdobyłem bez większego problemu... po prostu kupiłem książkę. Wtedy nie przykładałem wagi do takich drobiazgów i dziwię się, że ona nigdzie nie zaginęła przez te wszystkie lata. Jak pokazuje przykład buriala, miałem też szczęście, że trafiłem na egzemplarz, którego ktoś wcześniej tej zakładki nie pozbawił. Wtedy by mi to żadnej różnicy nie zrobiło, a teraz bym kombinował jak ją zdobyć:-)

1 komentarz: